Tоалетната и кухненската хартия поскъпнаха за година с около 40 на сто – и като ефект от пандемията, и заради двойно увеличение на цените на суровините, поскъпването на енергоносителите и транспортните разходи и обезценяването на еврото спрямо долара.
Големи предприятия в България обявиха, че спират работа заради недостига на суровина и поне 1000 души ще останат без препитание.
Настъпването на пандемията от COVID-19 през март 2020 г. и обявяването на локдаун в редица държави предизвика психоза, която се отрази в презапасяване със стоки от първа необходимост. Едни от най-търсените и в България стоки бяха тоалетната и кухненската хартия. Това са продукти, които се произвеждат от преработена и непреработена целулоза, която от своя страна се произвежда от дървен материал. Поскъпването на тези суровини започна през 2021 г. като ефект от пандемията и срива на веригата на доставки и продължи с близо 100% ръст само за 2022 г. под влиянието на натрупващи се фактори, сред които и войната в Украйна.
По данни от изследване на НСИ, което разглежда средните цени на известна и неизвестна марка тоалетна хартия по месеци, цената на известната марка се е повишила с близо 40% за периода от януари до декември 2022 г. Изследването показва, че разликата в средната цена на разпознаваемия продукт между януари 2021 г. и декември 2021 г. е едва 0,04 лв., докато между януари 2022 г. и декември 2022 г. тя е 2,85 лв. Тенденцията при промяната в цената при неизвестната марка тоалетна хартия е сходна – 0.16 лв. разлика през 2021 г. при 2.29 лв. разлика през 2022 г.
Представители на водещи производители и доставчици на тоалетна и кухненска хартия, които пожелаха да останат анонимни, коментираха пред „Дневник“ темата, като според тях сред основните причини за повишаването на цените са:
- Близо 100% поскъпване на суровините, от които се произвежда хартия;
- Цената на газа, електроенергията и транспорта, включително този по море;
- Съотношението между долара и евро, тъй като пулпът (дървесната каша) се търгува в долари. Така, повишаването на цената на тоалетната хартия съвпадна с рекордния спад на курса на еврото спрямо долара в третото тримесечие на 2022г.
Според производителите в бранша, върху финалното отражение върху цената, която вижда крайният потребител, имат влияние и политиките на веригите магазини. След поскъпването на суровините и актуализирането на цените от страна на производителите, веригите са повишили цените на крайния продукт в магазините с известно забавяне. В момента, в който веригите все пак са приложили увеличението на цените, производителите вече са направили ново. Така, търговците е трябвало да вдигнат цените на тоалетната и кухненската хартия няколко пъти в рамките на кратък период от време, коментират представители на сектора пред „Дневник„. Това е довело и до поскъпването на някои видове продукти с над 40%.
По данни на търговец, собственик на среден бизнес извън София, с когото медията се е свързала, тоалетната и кухненската хартия не са единствените продукти от тази група, които са повишили цената си. Памперсите, перилните и почистващите препарати, както и сапуните са поскъпнали с до 30% в рамките на една година, според представителя на бизнеса.
Каква е цената на тоалетната хартия днес
Според представител на компания – производител в момента цената на продуктите спада минимално, като това се дължи на нормализирането на курса на еврото спрямо долара, както и на понижаването на цените на газа. Производителите на тишу (вид лека хартия) все още се притесняват доколко това е постоянно и доколко може да се говори за дългосрочна тенденция.
Макар и частично, производители казват, че компенсациите за електроенергия са успели да помогнат за стабилизиране на цената и адаптиране към покачващите се разходи.
Графика на корицата: източник НСИ
Пак лъжесвидетелство! Нали по ковида имаше бум на търсене на бърсалки за насрани ануси. Дори се стигаше до бой, няма как да се твърди ,че точно този отрасъл е бил подложен на някви си измислени загуби. Тези тогава направиха парасъ за петилетка напред.